Splenda'nın hikayesi

Buluşumuzdan başlayarak bizi buralara kadar getiren yolculuğumuzu, kısacası hikayemizi sizinle paylaşmak istiyoruz.

SPLENDA®'nın Hikayesi

İçinde SPLENDA® Tatlandırıcı geçen, birbirinden şeker hikayelerinizi uzun yıllardır büyük bir keyifle dinliyoruz. Yaşam tarzı ne olursa olsun SPLENDA®'nın neden herkes için mükemmel bir tercih olduğunu anlamanız için buluşumuzdan başlayarak bizi buralara kadar getiren yolculuğumuzu, kısacası hikayemizi sizinle paylaşmak istiyoruz.

SPLENDA®'nın tarihçesi

SPLENDA®'nın içindeki tatlandırıcı madde olan sukraloz Birleşik Krallık'ta keşfedilmiştir. Londra Üniversitesi'nden ve Tate & Lyle şeker şirketinden araştırmacılar şekerden imal edilen, sukraloz olarak adlandırılan yeni bir bileşik üzerinde çalışıyorlardı ve bu çalışma sırasında araştırma ekibi bu maddenin hem son derece tatlı olduğunu, hem de hiç kalori içermediğini tespit etti. Daha da iyisi, bazı düşük kalorili tatlandırıcıların aksine, bu maddenin tatlılarda ve hamur işlerinde şekere benzer şekilde kullanılabildiğini keşfettiler. Böylece şekerin düşük kalorili, gerçek bir alternatifi doğmuş oldu.

Sukralozun keşfinden haberdar olduktan sonra bu maddeyi damak tadından ödün vermeden ve tatlı saatlerinden vazgeçmeden kalori alımlarını azaltmak isteyen insanlara ulaştırmak için Tate & Lyle şirketiyle birlikte çalışmaya başladık. Az sayıda araştırmacıdan oluşan kendi ekibimiz, uzmanlarla görüştü ve sukralozun herkes için güvenli olduğunu kanıtlamak üzere yıllarını harcayarak bu konudaki tüm araştırmaları bir araya getirdi. Yeni gıda ürünlerinin güvenli olup olmadığını kontrol eden Bilimsel Gıda Komitesi'nin de kabulüyle birlikte sukraloz 2002 yılında Birleşik Krallık ve Avrupa'da kullanım için onay aldı. Olağanüstü bir tada sahip olduğundan İngilizcede olağanüstü anlamına gelen splendid kelimesinden türetilerek adlandırılan SPLENDA®, ülke genelindeki mağazalara gönderilmeye başlandı.