SPLENDA® Hakkında

hakkımızda daha fazlasını öğrenin

Sıkça Sorulan Sorular

Sizin için yanıtlıyoruz!

SPLENDA® Tatlandırıcı nedir?

SPLENDA® Tatlandırıcı, sukralozdan imal edilir ve sofra şekerine düşük kalorili, mükemmel bir alternatif oluşturur. SPLENDA® Tatlandırıcı aspartam ve sakarin içermez. SPLENDA® Tablet şeklindedir ve içecekler için idealdir. Granül tipi ise şekerle bire bir aynı şekilde kullanılabilir, yiyeceklerin üzerine dökülebilir veya içeceklerle karıştırılabilir ve tatlı ve hamur işlerinin hazırlanması için mükemmeldir. İlham verici fikirler ve lezzetli günlük yemekler için tarif sayfalarımızı inceleyin.

Sukraloz nedir?

Sukraloz, SPLENDA® Tatlandırıcının içindeki tatlandırıcı maddenin genel adıdır. Sukraloz, şekerle başlayan, ancak bunu daha sonra kalorisiz, karbonhidrat olmayan bir tatlandırıcıya dönüştüren bir süreçle imal edilen yoğun, yüksek kaliteli bir tatlandırıcıdır. Bu sürecin sonunda tadı şekerle bire bir aynı olan, ancak kalori içermeyen, çok dengeli bir tatlandırıcı ortaya çıkar. SPLENDA® Tatlandırıcı aspartam ve sakarin içermez. Şekerde olduğu gibi, tatlılar ve hamur işlerinde kullanıldığında da tatlı tadını muhafaza eder.

Sukraloz doğal mı?

SPLENDA® Ürünlerinde kullanılan kalorisiz tatlandırıcı maddesi sukraloz doğal değildir. Şekerle başlayan, ancak bunu daha sonra kalorisiz, karbonhidrat olmayan bir tatlandırıcıya dönüştüren bir süreçle imal edilen kalorisiz bir tatlandırıcıdır. Sukraloz, şekere benzer bir yapıya ve şekere benzer bir tada sahip olmasına rağmen doğal değildir.

Sukraloz nasıl imal ediliyor?

Sukraloz, şekeri kalorisiz, karbonhidrat olmayan bir tatlandırıcıya dönüştüren bir süreçle elde edilmektedir. Bu üretim süreci sonunda tadı şekere benzeyen, ancak vücutta parçalanarak karbonhidrat veya kalori açığa çıkmasına neden olmayan bir tatlandırıcı ortaya çıkıyor.

Bu süreçte şeker molekülündeki üç hidrojen-oksijen grubu üç klor atomuyla değiştirilir. Klor marul, domates, mantar, kavun ve fıstık ezmesi gibi çok sayılı gıdada bulunan tuzun doğal bir parçasıdır ve şehir su kaynaklarının birçoğuna ilave edilmektedir. Klor ayrıca mercimek, bezelye ve domates gibi birçok gıdada bulunan daha kompleks moleküllerin de bir parçasıdır. Kısacası, günlük yaşamın bir parçasıdır. Sukraloz üretiminde ise, eklendiğinde sukrozu temel olarak inert, yani etkisiz bir madde olan sukraloza dönüştürür. Neticesinde tadı aynı şekere benzeyen, ancak şekerin ihtiva ettiği kalorileri içermeyen, son derece kararlı bir tatlandırıcı ortaya çıkmaktadır. Sukraloz, parçalanarak enerji açığa çıkarmaz ve vücut tarafından karbonhidrat olarak kabul edilmez.

SPLENDA® Tatlandırıcının içindeki tatlandırıcı madde olan sukralozun güvenli olduğunu nereden bilebilirim?

SPLENDA® Tatlandırıcı içindeki kalorisiz tatlandırıcı madde olan sukraloz Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği yetkili kurumları tarafından ve dünya genelindeki çok sayıda başka düzenleyici kurum tarafından değerlendirilmiş ve onaylanmıştır. Araştırmalar, sukralozun güvenli olduğunu ve hiçbir yan etkisinin olmadığını göstermektedir. Sukraloz en kapsamlı şekilde test edilen gıda katkı maddelerinden biridir ve şu anda 80'den fazla ülkede satılmakta ve 4.000'den fazla üründe kullanılmaktadır. Sukralozun güvenliğine ilişkin olarak son 20 yıl içinde gerçekleştirilmiş 100'ün üzerinde çalışma bulunmaktadır. SPLENDA® Tatlandırıcı aspartam ve sakarin içermez

SPLENDA® Tatlandırıcının içindeki tatlandırıcı madde olan sukraloz çocuklar da dahil herkes için güvenli mi?

Evet, sukraloz tüm aileniz için yüzde yüz güvenlidir. Sukralozun çocuklara yönelik özel tıbbi gıdalarda kullanımı da onaylanmıştır. Ancak, bebekler ve küçük çocuklar büyümek için özellikle kaloriye ihtiyaç duyarlar, bu nedenle çocuklarınız için öğün planlaması yaparken düşük kalorili tatlandırıcılar kullanılarak hazırlanan gıdalarla ilgili olarak çocuk doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

Daha büyük çocuklarda ise SPLENDA®, çocuklarınızın tükettiği toplam şeker miktarının azaltılması için mükemmel bir yöntemdir ve hatta çocuklarınızın daha sağlıklı gıdalar tüketmesine de yardımcı olabilir. Çocuklarınızın damak zevkine hitap etmek için meyveleri tatlandırmak için SPLENDA® Granülü kullanmayı deneyin. Önemli vitaminler ve mineraller açısından fakir, ancak kalori açısından zengin tatlılar yerine de mükemmel bir alternatif olabilir. SPLENDA® Tatlandırıcı Ürünleri ayrıca içeceklerde, sıcak ve soğuk kahvaltılık gevreklerde ve tam tahıllı gıdalarda kullanılabilir. Özel günlerde kurabiyeler ve pastalar gibi çocuklarınızın en sevdiği şeyleri şeker eklemeden pişirmek için de kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun diyeti/besin ihtiyaçları veya kilosu hakkında sorularınız varsa lütfen çocuk doktorunuza ve/veya lisanslı bir diyetisyene danışın.

SPLENDA® Tatlandırıcılar diyabet hastalarının kullanımı için uygun mu?

SPLENDA® Tatlandırıcı Ürünleri diyabet hastalarının günlük sağlıklı diyetlerinde kullanım için uygundur. SPLENDA® Tatlandırıcılar, kalorisiz ve karbonhidrat içermeyen bir tatlandırıcı madde olan sukraloz içerir. Vücut, sukralozu şeker olarak algılamaz. Ayrıca, klinik çalışmalar sukralozun kan glükoz seviyelerini, insülini veya HbA'yı etkilemediğini göstermiştir.

Piyasada satılan diğer düşük kalorili tatlandırıcılarda olduğu gibi granül ürün, porsiyon başına az miktarda karbonhidrat (0,5 gram) içermektedir ve bu karbonhidrat, ürüne gerekli hacmi ve dokuyu kazandıran madde olan maltodekstrinden gelmektedir. Bir kaşık SPLENDA® Granül bir kaşık şeker kadar tatlıdır, ancak şekerdeki kalorilerin ve karbonhidratın sadece 1/8'ine sahiptir.

SPLENDA® Tablet, 5 gramlık çay kaşığı şekerle aynı tada sahiptir, ancak kalorisizdir.

Sukraloz sindirildikten sonra ne oluyor?

Sindirilen sukralozun büyük bir kısmı (yaklaşık %85'i) vücut tarafından emilmez ve vücuttan hiçbir değişiklik olmaksızın dışkı yoluyla atılır. Emilen küçük kısmın çoğunluğu vücuttan hiçbir değişiklik olmaksızın 24 saat içinde idrar yoluyla atılır.

Sukraloz vücut tarafından nasıl sindiriliyor?

Sukraloz, şekerle başlayan bir üretim süreciyle üretilmesine rağmen vücut bunu şeker veya karbonhidrat olarak algılamaz. Vücut tarafından enerji için metabolize edilmez, bu nedenle kalorisizdir.

Sukraloz diş çürümesine neden olur mu?

Hayır, SPLENDA® Tatlandırıcı Ürünlerindeki tatlandırıcı madde olan sukraloz diş çürümesine neden olmaz.

Çalışmalar, SPLENDA® Tatlandırıcının ve Granülün kavitelere neden olma potansiyelinin şekere kıyasla çok daha düşük olduğunu göstermektedir, ancak doku ve hacim sağlaması için az miktarda karbonhidrat içermektedir.

SPLENDA® Tablet ürününün de diş çürümesine neden olması beklenmemektedir veya bu potansiyeli çok düşüktür. Porsiyon başına SPLENDA® Granüle kıyasla daha az karbonhidrat içerir ve tatlandırıcı madde olan sukraloz diş çürümesine neden olmaz.

SPLENDA® Tatlandırıcı Ürünleri şeker alımınızı düşürmenin mükemmel bir yolu olduğundan ve şekerli gıdaların aşırı tüketimi diş çürümesiyle ilişkilendirildiğinden SPLENDA® Tatlandırıcı veya Minis ürünlerinin kullanılması iyi bir diş sağlığına giden stratejilerde yararlı bir araç olabilir.

İnsanlarda şimdiye kadar sukraloz kullanımıyla bağlantılı yan etkiler görüldü mü?

SPLENDA® Tatlandırıcıdaki kalorisiz tatlandırıcı madde olan sukralozun bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Gıdalarda ve içeceklerde kullanımı 80'den fazla ülkede onaylanmıştır ve 1991 yılından bu yana milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Tüm aileniz keyifle kullanabilir. SPLENDA® Tatlandırıcı Ürünleri içindeki diğer maddeler de benzer şekilde güvenli olan ve gıdalarda uzun süre kullanılan maddelerdir ve kullanımıyla bağlantılı yan etkiler beklenmemektedir. SPLENDA® Tatlandırıcı aspartam ve sakarin içermez

SPLENDA® Tatlandırıcı içindeki tatlandırıcı madde olan sukraloz hamile kadınlar ve/veya emziren anneler tarafından kullanılabilir mi?

Evet, sukraloz hamile kadınlar ve emziren anneler de dahil herkes tarafından keyifle kullanılabilir. SPLENDA®, doğum öncesi ve sonrası sağlıklı diyetin bir parçasını oluşturabilir, ancak hamile kadınların veya emziren annelerin özel besin ihtiyaçlarıyla ilgili olarak daima doktorlarına veya diyetisyenlerine danışmanlarını öneririz.

Sukraloz Birleşik Krallık'taki düzenleyici kurumların onayını aldı mı?

Evet, SPLENDA® Tatlandırıcı ve SPLENDA® Tablet içindeki tatlandırıcı madde olan sukraloz Birleşik Krallık'ta 2002 yılının Mart ayında onay almıştır. Birleşik Krallık'a ek olarak sukraloz 80 ülkede, Kanada ve ABD, Güney Amerika'nın büyük çoğunluğu, Avustralya, Asya ve Avrupa Birliği'nin 25 ülkesinin tamamında kullanım için onay almıştır.

SPLENDA® Tatlandırıcılar içindeki tatlandırıcı madde olan sukraloz sadece Birleşik Krallık'taki değil dünya genelindeki uzmanlar ve bilim adamları tarafından denenmiş, test edilmiş ve güvenli olduğuna karar verilmiştir bu nedenle ürünlerimizi huzurla kullanabilirsiniz. SPLENDA® Tatlandırıcı aspartam ve sakarin içermez

Sukraloz çevre için güvenli mi?

Evet, tüketicilere sukralozun çevre açısından güvenli olduğuna ilişkin garanti veriyoruz. Sukralozun çevre üzerindeki olası etkilerinin incelenmesi için bu madde üzerinde kapsamlı bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Sukralozla ilgili çalışmaların tümü, düzenleyici kurumların karar vermesine yönelik doğrulanan, uluslararası düzeyde üzerinde fikir birliğine varılan protokoller kullanılarak yürütülmüştür. Laboratuvarlarda düzenleyici kurumların karar vermesine yönelik tüm çalışmalar iyi laboratuvar uygulamalarına (GLP) uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Bilimsel çalışmalar, sukralozun balıklar, omurgasız hayvanlar (ör. deniz pireleri), su yosunları veya yüksek ağaçlar üzerinde olumsuz etkilere sahip olmadığını açık şekilde ortaya koymaktadır. Bu çalışmalarda çevrede bulunması beklenen konsantrasyondan çok daha yüksek konsantrasyonlarda dahi sukralozun çevre üzerindeki herhangi bir etkisine rastlanmamıştır.

Kısa bir süre önce balıklarla, omurgasız taze su ve deniz canlıları ve su yosunlarında gerçekleştirilen çalışmalar da sukralozun besin zincirinde yer almadığını ve çevresel olarak güvenli olduğunu bir kere daha göstermiştir. Sukralozla ilgili çevresel verileri inceleyen düzenleyici kurumların her biri de aynı sonuca varmıştır: Sukralozun çevre üzerinde olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Sukralozun güvenliğinin doğrulanması için bugüne kadar hangi çalışmalar yürütüldü?

Heartland Food Products Group, SPLENDA® Tatlandırıcı Ürünlerindeki tatlandırıcı madde olan sukralozun güvenli olduğunu destekleyen çok güçlü bir veritabanına sahip olmaktan gurur duymaktadır.

Sukralozun güvenliği 20 yılı aşkın süredir gerçekleştirilen 100'ün üzerinde bilimsel çalışmada belgelenmiştir. Ayrıca, sukraloz ve özellikle de sukralozla ilgili güvenlik verileri AB, Birleşik Krallık ve diğer ülkelerin düzenleyici kurumları tarafından ve buna ek olarak Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası sağlık kurum ve kuruluşları tarafından incelenmiş ve çocuklar, hamile kadınlar ve diyabet hastaları da dahil tüm tüketiciler için güvenli olduğuna karar verilmiştir.

Sukraloz 1991 yılından bu yana uluslararası pazarlarda satılmaktadır. Şu anda sukralozun kullanımına 80'den fazla ülkede izin verilmektedir ve etiketlerinde güvenlik bilgisi veya uyarı ifadeleri verilmesine yönelik bir gereksinim hiçbir zaman istenmemiştir.

SPLENDA® Tatlandırıcı Ürünleri tam olarak nedir?

Tüm SPLENDA® Tatlandırıcı Ürünleri, SPLENDA® Tatlandırıcı Ürünlerine insanların sevdiği o muhteşem tadı kalorisiz bir şekilde veren tatlandırıcı madde olan sukraloz içermektedir. Piyasada satılan diğer düşük kalorili tatlandırıcılarda olduğu gibi SPLENDA® Tatlandırıcı ve Granül de porsiyon başına az miktarda karbonhidrat (1 gram'dan az) içermektedir ve bu karbonhidrat, ürüne gerekli hacmi ve dokuyu kazandıran madde olan maltodekstrinden gelmektedir. SPLENDA® Tablet tabletleri sukraloz, laktoz (taşıyıcı), lösin ve selüloz sakızı (bağlayıcı madde) içermektedir. SPLENDA ZERO™ Sıvı Tatlandırıcı su, sukraloz, sitrik asit, sodyum sitrat (asitlik düzenleyici) ve potasyum sorbat (koruyucu) içermektedir.

Sorular ve iletişim

Ürünlerimiz hakkında sorularınız mı var?
Tümünü yanıtlamaya hazırız!

Sıkça Sorulan Sorular

İletişim formumuzu kullanın